Blogipostitus alates 29. veebruarist
13. nädal ja edasine
Harjutus ja seks raseduse ajal ja pärast sünnitust
Sportimine ja seks raseduse ajal ja pärast sünnitust
Kas sul on võimalik midagi teha, et tagada raseduse ajal sinu beebi terve kasv ja areng? Loomulikult! Lahendus on õige toitumine, rohkelt füüsilist liikumist ning puhkust. Milliste spordialadega tegelemist eksperdid raseduse ajal soovitavad ja mida tuleks vältida? Kas seks on raseduse ajal ja pärast sünnitust lubatud?
Raseduse ajal regulaarselt sportimise ja seksimise kasutegurid
Regulaarset füüsilist aktiivsust raseduse ajal seostatakse mitmete kasuteguritega. See soodustab lümfiringet, mis võib aidata ära hoida raseduse ajal väga sageli esineva raskustunde jalgades.
Rasedad naised väidavad ka, et füüsiline liikumine ja seks raseduse ajal parandavad nende une kvaliteeti. Kindlasti ei ole tarvis muretseda seksi negatiivse mõju pärast raseduse ajal. Vastupidi, seks on ohutu ning lausa väga kasulik. Samuti on tõestatud, et sport ja seks vähendavad stressi ning vallandavad endrofiine, mis parandavad lapseootel naise füsioloogilist heaolu.
Millised sportlikud tegevused on raseduse ajal sobilikud?
Mitmed tegevused on raseduse probleemideta kulgemiseks väga kasulikud. Ühendkuningriigi riiklik tervishoiuteenistus (NHS) soovitab rasedatel nii kaua, kui nad seda suudavad, iga päev füüsiliselt aktiivne olla. Siiski on tähtis vältida liigset sporti ning anda endale pärast füüsilist tegevust piisavalt aega taastumiseks.
Jooga
Üks rasedatele naistele kõige paremini sobivatest füüsilistest tegevustest on jooga. Miks? Kuna selles on ühendatud kerelihaste tugevdamine, õige hingamine ning vaimu lõdvestamine. See võib aidata ka lõdvestada raseduse ajal pinge all olevaid kehaosi, näiteks selga ja vaagnapiirkonda, ning keha sünnituseks ette valmistada.
Kõndimine ja jooks
Kõndimine on kehale väga omane füüsiline tegevus, seega on iga päev värskes õhus jalutamine ideaalne lahendus. NHS-i soovituse kohaselt piisab, kui kõnnid vaid 30 minutit päevas. Raseduse ajal ei pea ka jooksmisest hoiduma. Raseduse ajal jooksmisega algust tehes peaksid aga väga ettevaatlik olema.
Ujumine
Ujumine on väga mitmekülgne spordiala, mis tugevdab lihaseid ning aitab paremini hingata. Ujumine on paljude naiste jaoks raseduse ajal kõige nauditavam spordiala, sest vesi vähendab liigestele ja seljale avalduvat survet ning leevendab valu.
Sünnituse-eelne võimlemine
Sünnituse-eelsest võimlemisest on viimastel aastatel saanud rasedate seas väga populaarne füüsiline tegevus. Rahulik võimlemine on spetsiaalselt töötatud välja rasedatele naistele ega hõlma kõhupiirkonda surve alla panevaid harjutusi.
Milliseid spordialasid tuleks raseduse ajal vältida?
Mõned spordialad on raseduse ajal kasulikud, teisi tuleks aga vältida. Nende seas on kõik kontaktspordialad, mille käigus võid kõhu pihta lööke saada, ning spordialad, millega kaasneb kukkumise või vigastuste oht.
Alates teisest trimestrist tuleks hoiduda ka väga intensiivsetest spordialadest, mis kiirendavad oluliselt südame löögisagedust. Ära tee ühtki harjutust, mille käigus tunned ebamugavust või koguni valu.
Ära alahinda õige toitumise tähtsust
Regulaarselt sportimise kõrval peaksid keskenduma ka õigele toitumisele. See on tähtis ema hea tervise ning loote korraliku arengu tagamiseks. Sinu toidusedel peaks hõlmama rohkelt makro- ja mikrotoitaineid.
Tähtis on meeles pidada, et organismi mineraalaine- ja vitamiinivajadus muutub raseduse ajal, seega on tihti vaja varustada organismi toitainetega kvaliteetsete toidulisandite abil. Näiteks Mabelle’i toidulisandid on töötatud välja just rasedatele naistele ning sisaldavad kõiki vajalikke vitamiine ja toitaineid.
Sünnitusejärgne sport
Millal pärast sünnitust sportimisega algust teha? Ameerika sünnitusabiarstide ja günekoloogide kolleegium väidab, et spordi juurde naasmise aeg sõltub raseduse ja sünnituse kulust. Kui kõik läks hästi, võib sportima hakata kohe, kui tunned, et oled selleks valmis. Kohe pärast sünnitust võib hakata muuhulgas tegema vaagnapõhja harjutusi, diafragmaatilist hingamist ning ka jalutuskäike.
Kui sünnitus oli raske või oli tegemist keisrilõikega, ära kiirusta, vaid pea arstiga nõu, millal on sobiv aeg spordiga tegelema hakata.
Millal on ohutu pärast sünnitust seksuaalelu alustada?
Üldiselt soovitavad arstid pärast sünnitust seksiga vähemalt kuus nädalat oodata. Enne esimest sünnitusejärgset vahekorda peaksid läbima arstliku kontrolli, mille käigus arst vaatab üle sinu seisundi ning annab nõu, kuidas peaksid seksuaalelu jätkama. See kehtib nii vaginaalse kui ka keisrilõikega sünnituse korral.
Siiski on oluline pidada meeles, et iga keha taastub pärast sünnitust omas tempos, seega kuula alati oma keha ja oota, kuni oled vahekorraks füüsiliselt ja emotsionaalselt valmis.
Allikad
-
https://www.netmums.com/pregnancy/the-6-best-sports-for-pregnancy
-
https://daylilyparis.com/en/blogs/daylilymag/enceinte-quels-sports-pratiquer-a-la-maison
-
https://www.fibo.com/en-gb/blog/training/sports-during-pregnancy.html
-
https://www.nhs.uk/start-for-life/pregnancy/exercising-in-pregnancy/
-
https://www.healthline.com/health/exercise-fitness/postnatal-exercises#considerations

0 arvustused
mabelle 3 · RASEDUS
Annab sinu kehale olulisi aineid, mida vajad alates teisest trimestrist (alates 13. nädalast) kuni raseduse lõpuni. Toet… loe edasi [+]
Annab sinu kehale olulisi aineid, mida vajad alates teisest trimestrist (alates 13. nädalast) kuni raseduse lõpuni. Toetab sinu tervist ja sinu beebi tervislikku arengut.
Täiendav foolhappe tarbimine parandab raseda naise varustatust foolhappega. Raseda naise puudulik varustatus foolhappega on areneva loote neuraaltoru arenguhäirete tekke riskifaktor ja DHA aitab säilitada normaalset ajutalitlust.