Raseduse planeerimine
Woman undergoing medical checkup with her doctor.

Juhend lihtsa ja tervisliku kontseptsiooni juurde

Mõtled lapse saamisest? Nõuanded edukalt ja tervislikult rasestumiseks

Eduka rasestumise kohta on palju vananaistejutte ja ka ekspertide arvamusi. Üks on aga kindel – kui soovid rasestuda, on väga tähtis oma keha ja vaim raseduseks aegsasti ette valmistada. Kuidas valmistuda ning mida peaksid raseduse ajal sööma? Millal on naine kõige viljakam ja millised varased sümptomid võivad viidata sellele, et sul on õnnestunud rasestuda? 

Kuidas raseduseks ette valmistuda? 

Väga kasulik esimene samm teel rasestumise poole on arstlik kontroll, mis võib tervisliku rasestumise tõenäosust oluliselt suurendada. Arst saab kontrollida, kas vajad vaktsineerimist, anda sulle nõu rasestumisvastaste vahendite kasutamise lõpetamiseks või rääkida, mis ravimeid võid võtta.

Naine arsti juures tervisekontrollis.

Raseduseks valmistumine peaks hõlmama ka muudatusi elustiilis, et teha oma kehast parim keskkond beebi terveks arenguks. Kui soovid rasestuda, peaksid hakkama ettevalmistusi tegema vähemalt kolm kuud varem

Muudatused elustiilis ja toitumine raseduse ajal 

Enne planeeritult rasestumist tehtavad muudatused elustiilis hõlmavad peamiselt mitmekesist ja tasakaalustatud toidusedelit ning regulaarset sportimist. Enne rasestumist ja raseduse ajal tuleks süüa rohkelt köögivilja, valku, teraviljatooteid ning puuvilja. Veendu ka, et saad piisavalt foolhapet. Samuti on soovituslik enne rasestumist ja raseduse ajal regulaarselt sportida ning optimaalses kaalus püsida. Alkoholi, suitsetamist, mürgiseid ja keemilisi aineid tuleks loomulikult vältida.

Rase naine sööb tervislikku toitu, mis koosneb pähklitest, jogurtist, avokaadost ja teraviljast.

Rasestumiseelsed toidulisandid 

Terve ja eduka rasestumise tagamiseks võib võtta ka teatud spetsiaalselt rasestuda püüdvatele naistele mõeldud toidulisandeid. Nende seas on näiteks toidulisand Mabelle, mis aitab muuhulgas ära hoida ohtliku foolhappevaeguse teket. Foolhapet tuleks manustada vähemalt neli nädalat, ent soovituslikult kolm kuud enne rasestumist. 

Kas tead, millal oled viljakas? 

Rasestumise tõenäosus suureneb sõltuvalt sellest, millises menstruaaltsükli osas vahekord toimub. 

Rasestuda on võimalik umbes viis päeva enne ja kaks päeva pärast ovulatsiooni, ent kõige tõenäolisem on see muidugi ovulatsiooni ajal, mis kestab umbes ühe päeva. Kõige ebatõenäolisem on viljastumine seevastu niinimetatud viljatutel päevadel ehk kuu kõigil teistel päevadel. 

Ovulatsiooni arvutamine ja sümptomid 

Sinu viljakusaken on seotud ovulatsiooniga. Tavapärane tsükkel kestab 28 päeva ning seda arvestatakse menstruatsiooni esimesest päevast. Ovulatsioon toimub umbes tsükli neljateistkümnendal päeval, seega oled viljakas tsükli üheteistkümnenda ja viieteistkümnenda päeva vahel. Kõik sõltub siiski tsükli regulaarsusest ning ovulatsiooni tunnused võivad esineda ka varem või hiljem. 

Viljakusaken avaldub mitme füüsilise muutuse kaudu, mida võid endas märgata. Nende seas on sinu lõhnataju paranemine, muutused sülje koostises, suurem sugutung, alakõhuvalu või keha, eriti rindade tundlikumaks muutumine. Need sümptomid annavad sulle seega teada, et sinu tsükkel on viljakas faasis. Viljakusakna kindlaksmääramiseks on aga ka täpsemaid meetodeid.

  • Basaaltemperatuuri mõõtmine: viljakatel päevadel suureneb sinu basaaltemperatuur. Basaaltemperatuur jääb tavaliselt 36,3 ja 36,7 °C vahele, ent tõuseb vahetult enne ovulatsiooni 37 °C-ni ning püsib viljakatel päevadel kõrgemal tasemel, langedes seejärel. Basaaltemperatuuri tuleks võimaluse korral mõõta hommikul. Selleks võib kasutada digitaalset suukaudset termomeetrit või spetsiaalset basaaltemperatuuri mõõtmise termomeetrit.

  • Ovulatsioonitestid: viljad päevad saab usaldusväärselt kindlaks määrata ka ovulatsioonitestide abil, mis sarnaneva rasedustestidega. Valida saab sülje- ja uriinipõhiste ovulatsioonitestide vahel.

Naine teeb ovulatsioonitesti, et tuvastada oma viljakad päevad.

Raseduse esimesed tundemärgid 

Raseduse varased sümptomid võivad ilmneda enne, kui test kinnitab, et oled rasestunud. Nende seas on kurnatus, sage vajadus urineerida, rindade tundlikkus, rasedusaegsed söögiisud, metalne maitse suus ja hommikune iiveldustunne. 

Sünnikuupäeva arvutamine 

Kas soovid teada, millal võid beebi sündi oodata? Kõige lihtsam meetod selleks on sünnikuupäeva kalkulaatorid. Sisesta lihtsalt kalkulaatorisse oma menstruatsiooni viimane päev ja tsükli pikkus päevades (tavaliselt eeldatakse, et tsükkel kestab 28 päeva, ent mõnel naisel on see lühem või pikem). 

Allikad:

Preconception - Baltics
Toidulisand

0 arvustused

mabelle 1 · RASESTUMISEELNE

Valmistab sinu keha ette oluliste toitainete suurenenud vajaduseks raseduse ajal. Toetab tervislikku rasestumist ja seej… loe edasi [+]

Valmistab sinu keha ette oluliste toitainete suurenenud vajaduseks raseduse ajal. Toetab tervislikku rasestumist ja seejärel beebi arengut.

Foolhappelisandi võtmine on soovituslik kõikidele naistele enne rasestumist ja ka raseduse ajal Raseda naise puudulik varustatus foolhappega on areneva loote neuraaltoru arenguhäirete tekke riskifaktor.

Viimased postitused

Intimate moment between woman and man lying in a bed togther.

Harjutus ja seks raseduse ajal ja pärast sünnitust

Pregnant woman sitting on her bed and taking her daily dose of vitamins.

Toidulisandid raseduse esimesel, teisel ja kolmandal trimestril

Woman undergoing medical checkup with her doctor.

Juhend lihtsa ja tervisliku kontseptsiooni juurde