13. nädal ja edasine
Pregnant woman sitting on her bed and taking her daily dose of vitamins.

Toidulisandid raseduse esimesel, teisel ja kolmandal trimestril

Kuidas valida raseduse esimeseks, teiseks ja kolmandaks trimestriks toidulisandeid?

Kui oled rase või plaanid rasestuda, on arst ilmselt soovitanud sul võtta rasedusaja vitamiine. Need on spetsiaalselt rasedatele naistele mõeldud toidulisandid, mis varustavad naise keha kõigiks terveks raseduseks hädavajalike vitamiinide ja mineraalainetega. Mis vitamiine ja mineraalaineid tuleks raseduse ajal võtta ning miks? 

Millal peaksin hakkama rasedusaja vitamiine võtma? 

Eksperdid on üksmeelselt arvamusel, et ideaalne aeg rasedusaja vitamiinide võtmiseks on enne rasestumist. Miks? Õiged vitamiinid võivad aidata sul rasestuda, varustades su keha raseduseks valmis olemiseks vajalike toitainetega. 

Organismi teatud vitamiinide ja toiteainete vajadus muutub raseduse ajal, seega on hea mõte võtta raseduse erinevates etappides erinevaid toidulisandeid, et rahuldada sinu keha ja beebi vastava perioodi spetsiifilised vajadused. 

Vitamiinide ja mineraalainete vajadus raseduse ajal 

Organismi varustamine vajalike toitainetega on tähtis igas eluetapis, ent raseduse ajal on see veelgi olulisem, sest lisaks ema kehale vajab toitaineid ka kasvav beebi. Millistele vitamiinidele ja mineraalainetele raseduse ajal keskenduda

Rase naine istub voodis ja võtab oma igapäevast vitamiinide annust.

Foolhape

Üks raseduse ajal võetavatest vitamiinidest, millest on kõige rohkem räägitud, on foolhape. See on eriti tähtis esimesel trimestril, ent foolhapet tuleks ideaaljuhul võtma hakata kolm kuud enne planeeritud rasestumist. Piisavalt foolhapet raseduse ajal tagab beebi korraliku arengu, kuna see aitab kaasa kudede kasvule, vere tekkele ning rakkude pooldumisele. 

B-vitamiinide hulka kuuluvat folaati ehk looduslikul kujul foolhapet leidub peamiselt rohelistes lehtköögiviljades, sparglis, avokaados ja hernestes. Selleks, et saada piisavalt foolhapet, vali sellised rasedusaegsed vitamiinid, mis sisaldavad bioaktiivsel kujul foolhapet ehk metüülfolaati

Raseduse ajal võetavad raualisandid 

Rauavajadus suureneb raseduse ajal oluliselt. Uuringud on näidanud, et kuni 52% rasedatest naistest kannatab rauavaeguse all. Raseduseaegne rauavaegus on üks peamisi vastsündinute aneemia põhjuseid. Raud on ülimalt oluline ka hapniku transpordiks ning beebi ja platsenta terveks kasvuks ja arenguks. Rauda tuleks soovituslikult manustada 27 milligrammi päevas – selle koguse saab enamikust sünnituseelsetest vitamiinidest. Rauavaeguse korral vajad aga tõenäoliselt suuremat annust. 

D-vitamiin 

D-vitamiin on samuti raseduse ajal väga tähtis, kuna see on hädavajalik luude tervise, rakkude pooldumise ning immuunsüsteemi jaoks. Selle vitamiini vaegus võib suurendada nii keisrilõike vajaduse kui ka enneaegse sünni riski.

C-vitamiin

Raseduse ajal suureneb ka C-vitamiini vajadus (10 mg võrra päevas). Madalat C-vitamiini taset organismis seostatakse suurema preeklampsiariskiga, millel võivad olla rasked tagajärjed nii ema kui ka beebi jaoks.

Sidrun äratuskella kujul meeldetuletusena C-vitamiini võtmisest raseduse ajal.

Raseduse ajal võetavad magneesiumilisandid 

Uuringud on näidanud, et raseda naise magneesiumiainevahetus on erinev, kuna lapseootel emade organismist eritub tavapärasest rohkem magneesiumit ja seega on neil raske oma magneesiumivajadust rahuldada. Näiteks Saksamaa Toitumisselts soovitab rasedatel ja imetavatel naistel manustada 300 mg magneesiumit päevas. Mõnede uute uuringute kohaselt on magneesiumivajadus aga veelgi suurem – 360 kuni 400 mg magneesiumit päevas. Kui lapseootel naine ei saa piisavalt magneesiumit, võib see muuta hommikuse iiveldustunde raskemini talutavaks või isegi põhjustada enneaegse sünni.

Raseduse ajal võetavad kaltsiumilisandid 

Keha piisavalt kaltsiumiga varustamine on eriti tähtis raseduse teisel ja kolmandal trimestril. Kaltsium aitab luid ehitada ja tugevamaks muuta. Kui rase naine ei tarbi piisavalt kaltsiumit, võtab beebi endale vajaliku ema luudest. Beebit ennast ohustavad aga väiksem luumass ja hambaprobleemid täiskasvanueas.  

NÕUANNE: Mabelle’i toidulisandid

Kuidas saad tagada, et varustad oma keha kõige enne rasedust, esimese, teise ja kolmanda trimestri ajal ning imetamise ajal vajalikuga? Võttes toidulisandeid, mis vastavad erinevatel raseduse etappidel sinu organismi vajadustele. Selliste spetsiaalselt väljatöötatud toidulisandite seas on Mabelle’i tooted, mida võib manustada alates raseduse plaanivõtmisest beebi imetamise lõpuni. 

Allikad 

 

Pregnancy - Baltics
Toidulisand

0 arvustused

mabelle 3 · RASEDUS

Annab sinu kehale olulisi aineid, mida vajad alates teisest trimestrist (alates 13. nädalast) kuni raseduse lõpuni. Toet… loe edasi [+]

Annab sinu kehale olulisi aineid, mida vajad alates teisest trimestrist (alates 13. nädalast) kuni raseduse lõpuni. Toetab sinu tervist ja sinu beebi tervislikku arengut.

Täiendav foolhappe tarbimine parandab raseda naise varustatust foolhappega. Raseda naise puudulik varustatus foolhappega on areneva loote neuraaltoru arenguhäirete tekke riskifaktor ja DHA aitab säilitada normaalset ajutalitlust.

Viimased postitused

Intimate moment between woman and man lying in a bed togther.

Harjutus ja seks raseduse ajal ja pärast sünnitust

Pregnant woman sitting on her bed and taking her daily dose of vitamins.

Toidulisandid raseduse esimesel, teisel ja kolmandal trimestril

Woman undergoing medical checkup with her doctor.

Juhend lihtsa ja tervisliku kontseptsiooni juurde